CSI-Turkey

Haberler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lisans Yönetmeliklerinde Değişiklik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Lisans Yönetmeliklerinde değişiklik yaparak ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi belgesini zorunlu hale getirdi. 26.12.2014 tarihli ve 29217 sayýlý Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliklerle, lisans sahiplerine 01.03.2016 dan itibaren Türk Akreditasyon Kurumu’ndan (TÜRKAK) akredite bir belgelendirme kuruluşundan ISO 27001 belgeli olma zorunluluğu getirilmiştir.

Değişiklik yapılan lisans yönetmelikleri ile ilgili detaylara aþaðýdaki linklerdeki föylerden ulaþabilirsiniz:

YANGIN DAVRANIŞI

n

n CSI Yangına tepki ve dayanıklılık laboratuarları, teknik bir profil altında Avrupa düzeyinde uyumlulaştırılmış normatif teklifleri destekleyen uluslararası bir örgüt olan EGOLF’un (Avrupa Resmi Yangın Laboratuarları Grubu) bir parçasıdır. UNI tarafından tayin edilen CSI teknisyenleri İtalya’yı CEN (Avrupa Standardizasyon Komitesi) teknik komitelerinde temsil etmektedir.

n

n Bir EGOLF  (European Group of Organizations for Fire Testing, Inspection and Certification -http://www.egolf.org.uk/üyesi olarak uzmanlık alanı olan "yangın" konusunda Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen test laboratuarlarından biridir.

n
n CSI, Avrupa dahilinde yangına tepki ve yangın dayanıklılığı testleri için SINAL tarafından alredite edilmiştir. CSI, aynı alanda çalışan önemli uluslararası laboratuarlarla karşılıklı tanıma anlaşmaları imzalamıştır.
n

n

n
n Yangın davranışı, sadece yapıların inşaatı ile değil, aynı zamanda gemilerin, otomobillerin, demiryollarının ve uçakların imalatı ile ilgili farklı teknik uzmanlıkları (aktif koruma, pasif koruma, duman toksikliği ve optik yoğunluk) içeren kompleks bir disiplindir. Pasif koruma başlığı altında, binalardaki esas olarak bitime ürünlerinin (ör. zemin kaplamaları, hafif duvarlar) yangına neden olma ve yangını artırma özelliklerini sınırlandırmak üzere tasarlanmış olan inşaat çözümleri yer almaktadır ve bunların doğrulaması, Yangına Tepki testleri aracılığıyla gerçekleştirilir; yangını kısıtlamaya yönelik tasarım seçimleri, Yangın Direncine ilişkin bölüm aracılığıyla gerçekleştirilir. Diğer taraftan aktif koruma, genellikle bir tesisin parçası olan yangın söndürücüler, arozözler, yangın muslukları ve duman tahliye birimleri gibi tüm cihazlarla ilgilidir.
n
n Bu anlamda test faaliyeti hem bitirilmiş ürünlerle hem de malzemelerle ilgilidir.
n
n Bu disiplinin insanlar ve malların güvenliği üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, yangının önlenmesine ilişkin olarak İç İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan yasal hükümlerin geliştirilmesinde teknik destek sağlayan İtalyan ulusal kurumu “Vigili del Fuoco”(İtfaiye) gibi tarafları da içermektedir. 
n
n Bu bağlamda, CSI, sektörde yirmi yıldır gerçekleştirmiş olduğu faaliyetlerin bir sonucu olarak özel bir deneyime sahip olup, İç İşleri Bakanlığı 16 Mart 1985 yılında yayınladığı Bakanlık Genelgesi (DM) ile CSI'yi yetkili test laboratuarı olarak tanımıştır; CSI aynı zamanda bir çok ürün için tip onayı ve homologasyon için test sertifikası verebilmektedir.
n
n  
n
n Yangın Önleme Alanında Belgelendirme Faaliyeti
n
n (Ürünlerin tip onayı ve homologasyonu)
n
n  
n
n Yetkilendirilmiş test laboratuarı olarak belgelendirme faaliyeti esas olarak aşağıdaki şartlar ve /veya ürünlerle ilgilidir:
n
n  
n
n   Yangına Tepki
n
n - Döşeli mobilya (UNI 9175)
n
n - Kumaşlar, Basınç statik yapıları, Tenteler (UNI 8456 – UNI 9174 - UNI 9177)
n
n - Duvarlar ve duvar kaplamaları (UNI 8457 – UNI 9174 – UNI 9177)
n
n - Zemin kaplamaları (UNI 8457 – UNI 9174 - UNI 9177)
n
n -Tavanlar / Asma tavanlar /kaplamalar (UNI 8457 – UNI 9174 - UNI 9177)
n
n  
n
n  Yangına Dayanım
n
n - Kapıların yangın dayanımına  ilişkin test sertifikaları (UNI 9723 – UNI EN 1634 -1)
n
n - Yük taşıyan ve yük taşımayan duvarların yangına dayanım test sertifikaları (EN 1365 -1 , EN 1364 -1)
n
n - Zeminlerin yangına dayanım için test sertifikaları
n
n - Membran tavanların yangına dayanım için test sertifikaları
n
n - Özünde yangına dayanım bulunmayan tavanların test sertifikaları (ENV 13381 -1)
n
n - Yükseltilmiş zeminlerin test sertifikaları (EN 1366 – 6)
n
n - Sızıntı sızdırmazlık malzemeleri ve doğrusal mafsal sızdırmazlık birimlerinin sertifikaları (EN 1366-3, EN 1366-4)
n
n - Yangın damperlerinin test sertifikaları (EN 1366 – 2)
n
n - Çelik elemanlarda koruyucu sistemlerin test sertifikaları (ENV 13381 – 4)
n
n  -Taşınabilir ve tekerlekli yangın söndürücüler
n
n - Test sertifikaları (EN 3-7, EN 3-10 )
n
n - Tekerlekli yangın söndürücülerin test sertifikaları (UNI 9492)
n
n  
n
n Yetkilendirilmiş laboratuar olarak belgelendirme faaliyetine ek olarak, İnşaat Bölümü, yangına tepki alanında bir çok hizmet sunmaktadır. 
n
n  
n
n  Yangın Testleri Ve Sınıflandırması
n
n  
n
n  
n